Husk å måke og strø

For at avfallshentingen kan utføres på en trygg og effektiv måte, er det viktig at du måker og strør rundt avfallsbeholderne og frem til veien.

God jul og godt nytt sorteringsår!

Hunden Herman ble kjent for mange i sommer gjennom en serie små filmer der han lærte seg å kildesortere. Nå er han tilbake i årets julekampanje, der han viser hvordan riktig sortering kan gjøre en stor forskjell i en tid med ekstra mye avfall.

RfD Hermans jul 4 181125.jpg
Foto: Katrine Lunke / Apeland

Julen er tradisjonelt en periode med høyt forbruk og mye avfall. Gaveinnpakning, julemat, plastemballasje og pynt gjør at restavfallsposene fylles raskt opp, og mye feilsorteres oppi alt det andre som skjer.

– I julen øker avfallsmengdene, og det kan være utfordrende å sortere riktig når det går litt fort i svingene. Derfor ønsker vi å tipse folk om noen enkle grep som gjør det litt lettere å sortere riktig og feire litt mer miljøvennlig, sier Janne Krogh-Bjørnerud, kommunikasjonsrådgiver i RfD.

Gavepapir er fortsatt en utfordring

I julefilmene viser Herman hvordan gavepapir og plastemballasje fra julematen skal sorteres. I den ene filmen pakker han opp beinet sitt, og legger gråpapiret i papiravfallet, der matt gavepapir hører hjemme. Glanset gavepapir, som inneholder for lite papirfiber til å kunne gjenvinnes, skal derimot kastes i restavfallet.
 


I den andre filmen sorterer Herman plastemballasjen fra nyttårspølsa. Mye av det som feilaktig havner i restavfallet er nettopp plastemballasje som kunne blitt gjenvunnet til nye produkter. For hver kilo plast som gjenvinnes sparer vi 2 kilo olje og 1 kilo CO2.
 


 

– Det virker kanskje litt tullete å lære Herman å kildesortere, men budskapet vårt er alvorlig. Over halvparten av det som kastes i restavfallet kunne vært sortert ut, og i desember blir omfanget ekstra tydelig, sier Krogh-Bjørnerud.

Gammel hund, nye triks
Trodde du ordtaket over her bare var – ja, et ordtak? Ikke når det gjelder Herman. Boxere lever i gjennomsnitt i 10–12 år, og Herman har rukket å bli over 10 år – men er fortsatt sprek. Han lærte først i år å apportere og bære ting i munnen, noe mange lærer allerede som valp. Han har riktignok tidligere konkurrert i både rallylydighet og aktivt søk, men apporteringen har han lært seg i godt voksen alder.

– Herman er nok mer fokusert enn en valp, men blir også fortere sliten i sin alder. Så det var absolutt mulig, men krevende, for ham å lære nye triks. Heldigvis synes han det er gøy å trene og få oppgaver, sier matmor Line Yksnøy, og legger til: 

– Vi håper at folk blir glade når de ser Herman i aksjon, og at de ser hvor lite som skal til for å kildesortere bedre.

Sitat fra Janne Krogh-Bjørnerud.jpg


Enkle grep som gjør en forskjell

Responsen etter sommerens kampanje var god, og RfD håper på det samme med julefilmene. Krogh-Bjørnerud understreker at julekampanjen ikke bare handler om sortering, men også om å skape mer miljøvennlige julevaner for en grønnere feiring. Hun peker blant annet på betydningen av gjenbruk, bevisste valg rundt gaveinnpakning og at restemat faktisk brukes i romjulen.

– Mange ønsker å feire mer miljøvennlig, men er usikre på hvor de skal starte. Da kan noen konkrete tips om innpakning, restemat, julelys og brukt julepynt være til hjelp. Små valg i hverdagen kan gjøre en stor forskjell, sier hun.

Herman skal ikke løse sorteringsutfordringene alene, men kampanjen viser på en tilgjengelig og gjenkjennelig måte at riktig sortering ikke trenger å være komplisert. Det viktigste er å gjøre en liten innsats hver dag – også i julen.

God jul og godt nytt sorteringsår!

Tre tips til en mer bærekraftig jul

  1. Gaveinnpakning: Det er flere måter vi kan sørge for å ikke fylle restavfallet med mer gavepapir enn nødvendig. Gråpapir er et supert alternativ, som skal sorteres som papiravfall, og kan gjenvinnes – også når det har trykk og dekor. Det gir fortsatt mulighet til å lage fine, kreative og julete pakker. Du kan også pakke inn i gaveposer som kan brukes om igjen, stoffposer eller rett og slett gjenbruke gavepapir.
  2. Lag deg et system på julaften: Vær én eller flere på julaften som passer på at gavepapiret og annen emballasje havner på rett plass. Husk også at ribbefett bare skal i matavfallet hvis det er stivnet. Flytende fett kan samles i en tett beholder, for eksempel en melkekartong, og kastes i restavfallet. Og den ekstra vedsekken som tas opp? Vednettet skal i restavfallet, ellers lager det krøll i sorteringsanlegget.
  3. Du må ikke alltid kjøpe noe nytt: En undersøkelse fra Finn.no viser at over 4 millioner nordmenn er positive til brukte gaver. Mulighetene er mange – ombrukstorgene våre, bruktbutikker, Finn, Tise og flere andre steder bugner av potensielle julegaver, som du kan gi med god samvittighet. Opplevelser er også fantastisk fine gaver, og kan være så mangt: teater, konsert, restaurant og kinotur. Og aldri undervurder hvor glade folk blir for noe hjemmelaget!