Informasjon til samarbeid med krantømt avfallsløsning
Fra 2027 endrer RfD gebyrmodellen og henteordningen. Her kan du lese om hvordan endringene påvirker deg som er del av et samarbeid med containere som tømmes med kran.
Ønsker du mer overordnet informasjon om endringene som kommer i 2027, kan du lese mer om det her.
| Hva mener vi med krantømte avfallsløsninger? Krantømte løsninger er containere som tømmes med en kran på renovasjonsbilen. De kan være nedgravde, delvis nedgravde eller stå på overflaten. De skiller seg fra beholdere som står på hjul ved at de kan tømmes fra en mekanisme i bunnen av containeren. |
Hva betyr endringene for dere?
Den nye gebyrmodellen, som innføres i 2027, er laget for å fordele utgiftene knyttet til renovasjonsordningen på en mer rettferdig måte. Hovedprinsippet er at de som sorterer godt og har lite restavfall, skal betale mindre enn de som sorterer lite og har mye restavfall.
Grunnen til at det er restavfallet som får mest betydning for gebyret, er at avgiftene knyttet til forbrenning av restavfall har økt. Vi forventer at økningen vil fortsette også i fremtiden. Endringen gjennomføres både for å holde renovasjonsgebyrene så lave som mulig, samtidig som det er nødvendig for å nå miljømålet om at 65 % av avfallet skal gå til materialgjenvinning.
Fra 2027 vil RfD veie restavfallet til samarbeid med krantømte avfallsløsninger ved tømming. Deler av gebyret vil fastsettes etter den faktiske mengden restavfall samarbeidet har kastet. Vekten til de øvrige avfallstypene (plastemballasje, matavfall, glass- og metallemballasje og papp- og papiravfall) vil ikke påvirke renovasjonsgebyret.
RfD gjennomfører også endringer i henteordningen fra 2027. Dette vil få liten betydning for deg som er del av en krantømt avfallsløsning ettersom containerne har påmonterte sensorer som varsler når tømming er nødvendig.
Hva kan borettslaget gjøre?
Samarbeidet har mulighet til å påvirke størrelsen på renovasjonsgebyret ved å sørge for at mest mulig av avfallet blir kildesortert i riktig container.
RfD oppfordrer alle som er del av et samarbeid til å hjelpe hverandre med å bli gode til å sortere. Husk at dere har et felles ansvar for å ta vare på ressursene i avfallet.
Vi bidrar gjerne med informasjonsmateriell til store samarbeid. Det meste er tilgjengelig i digitale utgaver på våre nettsider, men mye fås også i trykte eksemplarer. Dette er noe av materiellet vi har:
- Sorteringsguide
- Oversatt sorteringsguide (finnes på engelsk, polsk, arabisk, tyrkisk og ukrainsk)
- Sorteringsplakater til avfallsrom
- Løpeseddel med informasjon om ny gebyrmodell
Du kan bestille informasjonsmateriell her.
Hva kan jeg som beboer gjøre?
Det viktigste du som beboer kan gjøre for å få ned mengden restavfall, er å lage et godt system for sortering. Det kan du lese mer om her.
Mange opplever at mengden restavfall går ned ved å gjøre kildesortering til det enkle alternativet. Dette kan du oppnå ved å gjøre beholderen for restavfall mindre tilgjengelig.
Det finnes mange ressurser du kan ta i bruk for å bli bedre til å sortere. I RfD-appen finner du et sorteringsverktøy der du kan søke opp avfallet og finne ut hvor det skal kastes.